WYBORY_2019

Po wyborach sołeckich wsi Mieszków, sołtys pozostał bez zmian - Barbara Krysztofiak Jurek uzyskała poparcie mieszkańców i rozpoczęła drugą kadencję. Radnymi sołeckimi zostali: Marta Bierła, Anna Grodzka, Elżbieta Drop, Przemysław Chlebicki, Mariusz Hybiak, Przemysław Franczak, Paweł Kistowski. W wyborach wzięło udział 196 mieszkańców.
 

ĆWICZENIA STRAŻACKIE W MIESZKOWIE

    Na terenie byłej gorzelni w Mieszkowie odbyły się ćwiczenia straży pożarnej z całej gminy Jarocin. W manewrach oprócz strażaków uczestniczyła również policja. Dzięki Panu, który udostępnił swój teren prywatny, jednostki mogły uczestniczyć w tak profesjonalnych ćwiczeniach praktycznych. Sołectwo Mieszków bardzo dziękuje.

Galeria

KONCERT KOLĘD "SNUTKI"

W ubiegłą niedzielę tj. 20 stycznia odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu "Snutki" z Potarzycy. Zespół występował w czasie mszy i po jej zakończeniu. 

 

 

 

 

Galeria - kliknij i zobacz!

WYCIECZKA AUTOKAROWA DO ZEGRZA K. WARSZAWY

Organizatorzy festiwalu zorganizowali wyjazd dla wszystkich chętnych uczestników Festiwalu Piosenki Dziecięcej i uczniów SP w Mieszkowie do Centrum Łączności i Informatyki im. Gen. Bryg. Heliodora Cepy w Zegrzu k. Warszawy. Tegoroczna edycja Festiwalu była poświęcona 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Śpiewane były piosenki patriotyczne. Zaplanowaliśmy wyjazd, który przybliżył by postać bohatera pochodzącego z Mieszkowa, i dotyczył by okoliczności Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tej wycieczce brało udział 47 uczestników, wyjechaliśmy już przed godziną 6 rano. Celem wyjazdu było przybliżenie młodzieży postaci generała brygady Heliodora Cepy pochodzącego z Mieszkowa. Słuchaliśmy pasjonata historii, Pana Kapitana Marcina Sochonia, który zawodowo i z zamiłowania jest oficerem Wojska Polskiego
a także prezesem Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów z życia generała, i innych bohaterów związanych z Jednostką Wojskową w Zegrzu. Bardzo dziękujemy panu Marcinowi za pasjonujące przedstawianie wydarzeń związanych z przedstawicielem naszej małej ojczyzny - Mieszkowa. Na podstawie przeżyć jednej osoby (generała H Cepy) Pan Kapitan przedstawił nam historie naszego kraju od I Wojny Światowej przez Wojnę Polsko – Bolszewicką, czasy międzywojenne, II Wojnę światową i czasy powojenne. Zobaczyliśmy wiele pamiątek po gen. Heliodorze, zwiedziliśmy Izbę Pamięci i salę z urządzeniami do szyfrowania i rozszyfrowywania wiadomości. Najbardziej znane jest urządzenie ENIGMA, którego zasadę działania i historie wynalezienia bardzo ciekawie omówił pan Kapitan Marcin Sochoń. Uzmysłowił młodzieży jak ważna rolę w walce w czasie wojny ale także i pokoju ma odpowiednie przekazywanie informacji i odczytywanie informacji przeciwnika. Pozwala to uchronić wiele istnień ludzkich, wcześniej przewidzieć zamiary, strategię walki wrogich wojsk. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w drogę powrotną. Niestety duże opady deszczu uniemożliwiły nam spacer po Warszawie, więc korzystając z planowanej przerwy w podróży zatrzymaliśmy w Restauracji Mcdonald. Sprawiło to dużą radość wszystkim uczestnikom wycieczki. Wracaliśmy
w bardzo dobrych humorach, wyjazd był bardzo udany. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za prawidłową postawę w czasie pobyt w Jednostce Wojskowej.

Kliknij, aby zobaczyć galerię

KONCERT KOLĘD 2019

    13 stycznia w Kościele Parafialnym w Mieszkowie odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu artystów z Ogniska Muzycznego w Jarocinie. Składamy podziękowania p. Małgorzacie Bierle za piękne wspólne kolędowanie. Przekazany przez śpiewających, niepowtarzalny świąteczny klimat i ciepło wypromieniowane z jarocińskiego "Ogniska" przedłużają nam tą wspaniałą świąteczną atmosferę. Bardzo dziękujemy wszystkim zebranym za aktywny udział w śpiewie.

 

Galeria - kliknij i zobacz!

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 10 I 11 LISTOPADA 2017 R. W MIESZKOWIE

    Obchody Święta Niepodległości zostały zorganizowane w Mieszkowie w dniach 10 i 11 listopada 2017 r. Uroczystości związane z tym Świętem zostały rozpoczęte w piątek 10 listopada o godz. 12oo tradycyjnie - siódmą już edycją Biegu Niepodległości na trasie Rynek w Jarocinie - Rynek w Mieszkowie z metą przy pomniku Pierwszego Dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. Uroczysty start do biegu nastąpił spod Ratusza w Jarocinie, w którym wzięło udział ponad 120 biegaczy. Na mecie w Mieszkowie na biegaczy czekały przygotowanie gorące napoje kawa i herbata oraz wspaniały placek przygotowany przez panią Sołtys oraz zespół Pań z Klubu Samopomocy „Mieszko” z Mieszkowa.

    W dniu Święta Niepodległości 11 listopada 2017 r. obchody rozpoczęły się odprawieniem uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę i poległych Powstańców Wielkopolskich w kościele parafialnym p.w. św. Wawrzyńca w Mieszkowie. Po mszy św. uformowany korowód pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i mieszkańców przeszedł ulicami Mieszkowa pod pomnik gen. Stanisława Taczaka, gdzie złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zostali poczęstowani tradycyjnymi świętomarcińskimi rogalami.

 

link do GJ (VII Bieg Niepodległości Jarocin - Mieszków)

OPERETKA W MIESZKOWIE

Impreza wieńcząca Rok Jubileuszowy "100 Rocznica Odzyskania Niepodległości". Ten widowiskowy koncert poprzedzały takie imprezy jak "Festiwal Piosenki Patriotycznej" - maj, Memoriał Strzelecki gen. Stanisława Taczaka - wrzesień, Odsłonięcie Obelisku gen Heliodora Cepy. Soliści Scen Poznańskich w składzie: Bartosz Kuczyk, Agnieszka Wawrzyniak i Klaudiusz Kapłon przedstawili kilka utworów patriotycznych, następnie z okazji zbliżającego się sylwestra zaśpiewali utwory rozrywkowe, znanych twórców operetkowych. koncert bardzo się podobał i licznie zgromadzona publiczność dziękowała owacjami na stojąco.

Galeria - kliknij i zobacz

 

 

(NIE)ZAPOMNIANE MIASTO MIESZKÓW 2017

     W niedzielę 25 czerwca 2017 roku została zorganizowana IV Edycja – plenerowej imprezy pt: „(Nie)Zapomniane Miasto Mieszków”. Artystyczny Mieszków – tymi słowami można by podsumować wydarzenia w mieszkowskim centrum. Tegoroczna edycja była poświęcona przede wszystkim artystom związanym z Mieszkowem i sztuce przez nich tworzonej. Bardzo bogaty program zawierał m. in. spotkania na żywo z przybyłymi wybitnymi twórcami sztuki połączone z seansami audiowizualnymi przedstawiającymi ich osiągnięcia. Autoprezentacje swojej twórczości zaprezentowali prof. Sławomir Sobczak i prof. Piotr C. Kowalski, to osoby już znane ze swej twórczości . Swoje autorskie prace wystawili: Vlaimir Bludnik – malarstwo, szkice (prace tego artysty są wystawiane na Białorusi, Europie i USA), Jarosław Grunwald (architekt) – szkice, makiety. Wystawił dla mieszkańców prace nagradzane w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jednocześnie została zorganizowana wystawa poświęcona wybitnemu rzeźbiarzowi Władysławowi Marcinkowskiemu (1858 – 1947). W dowód pamięci zostały złożone kwiaty przy tablicy pamiątkowej znajdującej się na domu w którym urodził się Władysław Marcinkowski. W katalogu wystaw urządzonych w pomieszczeniach remizy OSP Mieszków, salki katechetycznej oraz w ogrodzie przy plebani i sali W.O.K. Mieszków znalazły się prace Marka Kusia (rzeźba), prac dzieci Szkoły Podstawowej (historia Mieszkowa oczyma dzieci) oraz wystawy – Myśliwska i Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Mieszkowa. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie kościoła parafialnego p.w. św. Wawrzyńca w Mieszkowie połączone z wejściem na wieżę. Swoją prezentację multimedialną – „Jak ciekawie projektować swoje otoczenie” - przedstawiła Marta Brennensthul – Bludnik.

    Dopełnieniem wspaniałej organizacji były przygotowane potrawy takie jak tradycyjne „pyry z gzikiem”, pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, degustacja różnego rodzaju nalewek, degustacja wypieków i ciast przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mieszkowa. Zwiedzającym czas umilała oprawa muzyczna, którą zapewniła kapela „Z Kopyta”, którzy dotarli z Konina.

Mieszków, dnia 27.06.2017 r.

  Barbara Krysztofiak – Jurek

Sołtys Mieszkowa

 

Kliknij, aby zobaczyć galerię

„757 POMOC DLA MATEUSZA ANTONIEWICZA”

W niedzielę, w dniu 2 grudnia 2018 roku, w porozumieniu z proboszczem Parafii św. Wawrzyńca w Mieszkowie, została przeprowadzona po mszach świętych, zbiórka pieniędzy z przeznaczeniem na leczenie i rehabilitację ciężko chorego na SLA (stwardnienie zanikowe boczne) Mateusza Antoniewicza.

Zebrana kwota: 6.585,95 zł.

(słownie: sześć tysięcy pięćset osiemdziesiąt pięć złotych dziewięćdziesiąt pięć groszy)

Prosimy o dalsze wspieranie przez wpłacanie na fundację

 „Kawałek Nieba” z tytułem:

„757  pomoc  dla  Mateusza  Antoniewicza”

w Banku Zachodnim WBK nr 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

III EDYCJA FESTIWALU PIOSENKI DZIECIĘCEJ „NA DZIEŃ DZIECKA”

III Edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Na Dzień Dziecka” Mieszków 2017 zakończono. Tym razem w konkursie wzięło udział prawie 60 -ciu uczestników. Największą grupę stanowiło przedszkole (38 dzieci). Repertuar śpiewanych piosenek był różny a poziom bardzo wysoki. Jury konkursowe w składzie: Małgorzata Bierła (przewodnicząca) – nauczyciel społecznego Ogniska Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie, prezes firmy artystycznej Edukacja Muzyczna „ Avista”, Patryk Urbaniakabsolwent UAM na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej. Organista oraz kierownik Scholii Parafialnej w Parafii pw. Św Małgorzaty w Cielczy. Hieronim Czaplicki  - nauczyciel w Szkole Podstawowej i Niepublicznym Gimnazjum w Golinie, miało wiele pracy i trudne zadanie.

Wszyscy występujący otrzymali upominki, a wyróżnieni i zwycięscy atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Jarocin. Organizatorzy rozdawali zgromadzonym słodycze i hot dogi, można też było liczyć na napoje.

Mieszków już po raz trzeci „Na Dzień Dziecka” łączy festyn rodzinny z atrakcjami dla dzieci (np. dmuchane zamki, animacje, malowanie,…) z artystycznymi występami najmłodszych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się plastikowa krowa, którą wykorzystano do przeprowadzenia konkursu dojenia na czas. Najlepsza okazała się Basia Grodzka lat 5.

Jury przydzielało nagrody za występy artystyczne w trzech kategoriach:

Przedszkola i klasy 0:

I miejsce         Maria Ratajczak                     w piosence „Życzenia dla mamy” (Jarocin)

II miejsce        Ines Kumar                             „A ja rosnę i rosnę”                (Mieszków)

III miejsce      Maria Szymkowiak                „Posprzątajmy świat”             (Jarocin)

5 wyróżnień w tej kategorii

SP do do klasy trzeciej:

I miejsce         Milena Kistowska                  „Hallelujah”                           (Mieszków)

II miejsce        Paulina Kolińska                    „Moja klasa 3a”                      (Białobłoty)

III miejsce      Sophie Reyes                          „Dzisiaj spojrzał na mnie pan” (Golina)

Wyróżnienie   Jagoda Pawlak                       „Drzwi do kariery”                (Rusko)

SP i Gimnazja:

I miejsce         Weronika Andrzejczak          „Kochaj siebie”                      (Rusko)

I miejsce         Jakub Marcisz                        „Ach te oczy”                        (Golina)

II miejsce        Zofia Jachimczak                   „Bez łez”                                (Żerków)

III miejsce      Nikola Antkowiak                 „Pszczoły na wrotkach”         (Wilkowyja)

Przyznano również 2 wyróżnienia.

Nagrodę dodatkową ufundowaną przez Ognisko muzyczne w Jarocinie otrzymała Emilia Nowak z Leszna w piosence „To mój czas” za niezwykłą osobowość sceniczną.

Jury konkursowe najbardziej doceniło występ Sandry Tomczak z Jaraczewa w piosence „Dłoń”, która zdobyła nagrodę główną GRAND PRIX III edycji Festiwalu Piosenki Dziecięcej Mieszków 2017. Nagłośnienie i oświetlenie zapewniła grupa muzyczna Sweet Boys.